EVE KIILER Kõik teed viivad mereni

 

2.09 - 26.09.21

Näitusel “Kõik teed viivad mereni” on esitletud fotokunstniku jalutuskäigud Haapsalus ja Tallinna merelähedastes piirkondades. Haapsalus pildistas kunstnik tänavu augustikuus. Mere lähedus on Kiileri fotodes kohal ka siis, kui seda ei ole silmapiirina näha. “Kõik teed viivad mereni” koosneb hiiglasliku võtteplatsi dokumentaalselt jäädvustatud fragmentidest, mida neis paikades viibinu kergesti ära tunneb, kuid koos toimib näituse tervik värvika filmiliku lavastusena.
Tallinna jalutuskäiguna esitletud fotod on valminud 2019-2020 aastal. Tallinna retkedel Kadriorust Koplisse jäävad tee peale Reidi tee äärsed disainitud kergliiklus- ja puhkealad, Vanasadam, Noblessneri kvartali kaasaegne keskkond ja Kopli liinide uusarenduse alad. Kuid kunstniku pilk on suunatud ka vahealadele, kuhu uusarendaja ja arhitekt ole veel jõudnud. Ta märkab just linnalooduse saarekesi ehitatud keskkonnas.
Eve Kiiler: “Aeg-ajalt võtan ette avastusretki Tallinna linnajagudesse või teistesse Eesti paikadesse selleks, et jäädvustada argipäevaseid olukordi. Need on dokumentaalset laadi fotograafilised päevikud. Kuid muutused meie elukeskkonnas toimuvad pidevalt ja esmapilgul argisena näivad vaated võivad väga kiiresti muutuda ajalooks. Avastusretkedel pildistatust jõuab näitustele väga väike osa, Kui mõni paik on tähelepanu äratanud, siis käin seal korduvalt. Linnaruumi vaatlustes on kõrvuti nii ehitamise protsess kui ka hooned koos pikaajalise kasutuse jälgedega. Olgu need siis erineva iseloomuga aiad, avatud alad või hoopis metsikumad tühermaad. Uued arendused kerkivad kiirelt ja organiseeritult, kuid linnaruumi kodustamine vajab rohkem aega.”
Eve Kiiler (1960) on Tallinnas elav ja tegutsev fotokunstnik, õppejõud ja kuraator. Kunstihariduse omandas ta Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (praegune Eesti Kunstiakadeemia) sisearhitektuuri alal. Magistrikraadi kaitses ta Londoni ülikooli Goldsmithsi kolledžis kultuuriteooria alal. Kiiler on 1990ndate algusest alates olnud fotograafia kui kunstimeediumi aktiivne arendaja Eestis. Praegu õpetab ta Tallinna ülikoolis. Kunstnikuna on Eve Kiileri huvikeskmes olnud avalik ruum – nii praegusaegse pidevalt muutuva linnakeskkonna kui ka kunsti institutsioonide vaatlusena. Tal on olnud kakskümmend isikunäitust Eestis, Ungaris, Saksamaal, Prantsusmaal jm. Tema linnaruumi analüüsivad fotoseeriad olid 2018. aastal eksponeeritud ka Riia nüüdiskunsti biennaalil RIBOCA.
koduleht ja CV: evekiiler.com
Instagram: @evekiiler
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Ülikool.
Kunstniku tänud: Margot Kask, Mattias Linnap ja Agur Kruusing.