Valdek Lauri ja Indrek Mesi ühisnäitus ROBOKOO


4.10 - 29.10.23 
       

TOONEHALDJAD
Indrek Mesi
Ebamäärane vorm ja kummituslikkus, AI-genereeritud tegelased, kes on rohkem või vähem voogavate kehavormidega. Äratuntavalt inimlikud, kuid nähtavate muutustega, mis eristavad neid elus inimestest... Tegemist on püüdega kujutada toonela saadikuid, või seal elutsevaid olendeid, teispoolsuse veidi kõhedalt ilusaid vaimusid – toonehaldjaid. Teoste tegemisel on kasutatud xerolitograafia tehnikat ning osade tööde puhul on aluspaber enne trükkimist üle värvitud. Digitaalsest sisust saab siin analoogne tulemus, milles mõlemad protsessid üksteist täiendavad. Käesoleva näituse jaoks loodud uute teoste puhul on kasutust saanud ka käsitsi peegli valmistamise tehnika, millega on teoste ees olevate klaaside servadele tekitatud hajuv peegelpind. Need teosed  keskenduvad varem genereeritud Toonehaldjate sarja teoste ja stiili töötlemisele fotokoopiamasinaga, mille läbi selgepiirilised vormid moonduvad ja hakkavad meenutama abstraktseid pahkmikornamendilaadseid vorme.
MÜKOBOTID
Valdek Laur
Näitus MÜKOBOTID keskendub tehnoloogia ja looduse omavahelistele suhetele. Meie üldlevinud ilmavaate kohaselt on tehnoloogia ja loodus vastandid. Kuid tehnoloogia on vaid meie enese käepikendus ning kui inimesed on osa loodusest, siis võibolla on ka antud vastandamine kohatu? Tehnoloogia ei pea olema looduse vastandiks, see suhe võib olla ning peakski olema sümbiootiline. Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu võimalustele, mis tekivad, kui me enda tööriistad suuname näoga looduse poole ning ei keskendu vaid iseenese nõudmiste ja vajaduste rahuldamisele.  Seened on ühed salapäraseimad organismid, kes meie kõrval elutsevad. Nende nähtamatute võrgustike olemus ning kummalised ja mõju- ja tegutsemismustrid on aegade algusest tekitanud inimestes kummastust ja salapära. Seente makrofotograafia paljastab silmale nähtamatu ning võõrailmelise maailma, mille sarnasus looduse matemaatilise algupäraga tuleb selgelt esile, kui fotod anda ette masinõppepõhisele pildigeneraatorile, mis loob neist omapoolse peegelduse. Tekib sõnadeta dialoog loodusliku ja tehisliku võrgustiku vahel, kus omavahel segunevad seente matemaatilisi mustreid esiletoovad makrofotod ning algoritmide poolt genereeritud pildid ja videod, mis põhinevat nimetatud fotodel. Looduse matemaatiline algolemus ning selle tõlgendus erinevate digitaalsete tööriistade kaudu esitab vaatajatele küsimuse: “Miks ei võiks tehnoloogia panustada looduskeskkonna parandamisse? Miks me ise tehnoloogia loojate ja kasutajatena seda ei tee?”
SÜVASUIK
Valdek Laur
Näitus “Süvasuik” uurib kõrgtehnoloogia ja ürgmüütide kokkupuutepunkti. Kuidas tõlgendavad suured andmemudelid iidseid lugusid? Milline on algoritmide arusaam maailma loomisest, suurest üleujutusest, üla- ja alailmast? Näitusel saab näha erinevate pildigeneraatorite ja andmemudelite tõlgendusi lugudest, mis pärinevad inimkultuuri kõige varajasematest epohhidest.