11. 01. 06 - 29. 01. 06
täna

See näitus
Inimkeha kujutamine on püsinud kunstnike huvikeskmes läbi kogu teadaoleva kunstiajaloo. (Väljaarvatud muidugi kultuurid, kus see on keelatud). Paljast inimkeha on kujutatud vist rohkemgi kui riietes. (Väljaarvatud muidugi kultuurides, kus see on erit keelatud). Kas ei mõlkunud kunstnikel siin meeles midagi patust? (Eriti nendes kultuurides, kus see on täiesti keelatud). Arvestades, et kuni läinud sajandi alguseni olid enamus kunstnike mehed. (Väljaarvatud mõned erandid). Ma ei räägi praegu Egiptuse ega antiikkreeka, ega hinduistlike templite taiestest vaid paarist meie vagatsevast ja kahepalgelise moraaliga kristlikust aastatuhandest. Kultuurist, mis toetab ja ülistab, kaunistab ja õilistab vägivalda. (Väljaarvatud juhud, kui see on poliitiliselt ebakorrektne). Vastassugupoole riieteta kujutamist on peetud, kui mitte otse rüvedaks, siis igal juhul halva maitse tunnuseks. Ometi sünnib ka selles kultuuris päris palju lapsi. Ja enamik neist ei ole Püha Vaimu järglased. (Vaid üksikud). Ja kõigile neist püütakse panna pähe mõte, et ninast väljalöödud verejuga on kaunim ja põnevam, kui huvi mille sünnitab iha. (Viimane kõlbab ehk müüginumbrite suurendamiseks. Noh, näiteks loome kena erootilise meeleolu mootorsae reklaamiks. Voi tutvustame kulminatiivse huilge taustal oma FIRMA santehnikat).
Statistilised uuringud näitavad aga midagi muud. Meie kasvatusliku töö tulemused seab kahtluse alla fakt, et enim otsingumootoreisse löödud sõnu on: sex, erootika, paarid, lolita, noor, lapsed, loomad jne. Kui otsida fotot tuntud naistennisetähtedest, siis leiame vasteks lehed, kus keegi sööb banaani, keegi .... uhh. Internet on kindlasti Saatanast. Kõik kubiseb seksist ja kahetsusväärselt vähe on vägivalda. Kas siit vaadatuna ei tundu kunstiajaloo raamatute tavaekspositsioon natuke varajase Playboy moodi? No mida see Leda seal luigega teeb või kuhu viib härg Europa? Ristilöömise stseenid osalejate orgastiliste ilmetega ei anna enamalt jaolt edasi mitte valu ega õudu vaid meenutavad pahatihti sm tegevust. Sixtuse kabeli laemaalid, Rubensi looming, Parma katedraalikupli freskod ja gangbang? Kõikvoimalikud obeliskid, katedraalid ja kõrghooned arhitektuuris? Leonardost ma ei räägigi.
Kunst peegeldab mõttelaadi...mmm... siis siit tuleb, et pettumus või rahuldamatus ühes valdkonnas sublimeerub vägivallana. Ja kui mõnda E- või MM- i ka ei tule siis jääb üle vaid rusikad ja Bruce Willis.
Käesoleval näitusel saabki näha maale, mis loodud traditsioone järgides. Traditsioon on kasulik. Kunagi oli meil näiteks heaks tavaks nõidade põletamise vaatemäng, praegu on jõuluorgia. Meie kaunil planeedil võib mõnedes piirkondades saada senini kividega surnuks loobitud, elusalt maetud, risti löödud, amputeeritud, kastreeritud, orjastatud või igaveseks ostukeskusesse saadetud. Traditsioonis on jõud ja järjepidavus. Kindlustunne ja rahulolu. Ärgem laskem end ka tulevikus mõistusest segada.

Agur Kruusing