Isikupära
04.06.06 - 02. 07. 06
täna

Avatud on EKGL - näitus. Voll kaks. Mida pakutakse? Parimat, mis saada. Ja seda, mida kusagil mujal näha ei saa. Võibolla kunagi hiljem, kui teema jahtunud näidatakse seda ka pealinnlastele, aga ega nad üle tänava vaatama nagunii ei pääse, sest Eesti ehitab. Publik samuti. Vaatamata üleüldisele ehitushullusele tegeldakse meil ka kunstiga, sealhulgas kuulub siia kategooriasse kujundusgraafika. Kui see on hästi tehtud. Miks peaks kujundusgraafikat vaatama galeriis, kui seda on igal tänavanurgal, küsitakse. Sellepärast, et tänavanurgal ja tihti ka raamatupoes, samuti
ajakirja kaanel ei ole enamaltjaolt mitte kujundusgraafika vaid müüja tahe. Või tema arusaamine oma tahtest. Hea kujundusgraafika on sama haruldane kui mistahes hea kunstivorm. Head kunstivormi on meil sama vähe, kui häid poliitikuid. Kunsti me impordime, et inimesi veidikenegi harida. Poliitikuid peaks ka. Ja autojuhte.

Ei, sisemist kultuuri, kui seda kusagilt võtta oleks. Noh aga näitus "Isikupära" tõestab ju, et hullu pole midagi. Vastupidi. Mõte lendab, klaviatuur klobiseb ja ilu sünnib. Päriselt ka, ilma naljata. Ma ei pea end eksperdiks, aga mina küll tahaksin sellist kujundust sagedamini näha. Millisele nupule peaks küll vajutama, et enamus seda tahaks? Et oleks kultuuribolševism. No hea küll kultuurienamlus. Et ei oleks enam treitud palkonnid ja grill, hummerid ega bemmid, õnned kolmeteistkümned ega kodud keset linna. Et oleks julgust muutuda ja peale rasvaimu ja hambaravi ka tölpluseimu ja matsluseravi peale kulutusi tehtaks. Et osataks vahet teha jackkassinduse ja performance vahel. Et kroonikd ja kosmod ei oleks trendiloojad. Et trendi üldse ei oleks. Oleks lihtsalt inimene omas ainsamas kuues, mis eristab teda veisest - intellektis. Kui keegi selle nupu leiab, siis helistage minu numbril või saatke mulle iimeil. Muidu ma magan maha. Magan maha hetke, mil õhtuleht ja sirp ühinevad, horisont ja kroonika võistlevad turu pärast, akadeemia ja kolmas silm korraldavad ühisseminari. Magan maha hetke, kus tuttavate asemel valitakse spetsialist, sugulase asemel oskaja ja vabariik saab endale jälle presidendi. Presidendi, kellel ei puuduks isikupära.
Agur Kruusing

PS. Ärge usaldage internetti! Siin kunsti ei ole. Vaadake galeriis kohapeal ja veenduge!