PORTREED
TOMMY JA LAURENTSIUS

Taas on avanenud üks näitus Linnagaleriis. Vaikselt ja ilma kärata. Nagu Haapsalus kombeks. Seekord on galerii seintele riputanud ja seina äärde reastanud oma teod- tegemised Laurentsius (Lauri Sillak ) ja Tommy (Toomas Tõnissoo). Pressiteates hoiatasin KunstiAsjaga kursisolevat indiviidi, et tegu ei ole taasühinemisega. Pigem on tegemist meenutusega ühisesinemistest. Kes ei ole sellesinase KunstiAsjaga kursis, valgustuseks, et kunagi töötasid Tommy ja Laurentsius käsikäes, luues suuri ja korratuid kompositsioone. Kõigest, mis kätte juhtus. Käsikäes elasid nad kuuldavasti ka ERKI ühikas, luues suuri ja korratuid vestlusi, vaidlusi. Aga rahvasuud ei tohi usaldada, kui keegi seda parajasti sulgeda ei püüa. Parem on pilte vaadata. Kui keegi just silmi kinni ei kata. HLG- s tohib pilte vaatamas käia ja kasulik on ka oma arvamus külalisteraamatusse kirja panna. Siis kohtuvad Rahvasuu ja Kunstnikusilm. Tekib Kommunikatsioon.

 
   

Kommunikatiivsuse poole püüdlevad ka rippuvad- veerevad taiesed. Prominente ja muidu tuntud tegelasi eskimotrumme meenutavatele alustele maalinud Tommy apelleerib vaataja Rõõmsa Äratundmise ja Kummastuse Tekkimise tundele. Kommunikeerib küll. Laurentsius, kes hetkel Tallinnas puuviljamüügiga tegeleb, näitab meile suuri nägusid. Ta joonistab ja maalib virtuoosse osavusega ... ja siis lõhub oma pildid ära. Lõikab tükkideks, kleebib, kruvib ja nühib, kuni ilusast pildist jääb järgi mürakas, millelt siiski on võimalik osa saada kunstniku oskustest. Irriteerib ja Kommunikeerib. Vaataja ei pääse teda jõllitavate silmade eest, mille oleks nagu joonistanud Dürerei, Viiralti ja Holbeini kasulaps. Kasulaps ilma kasuta. Või kasuliklaps.
Näha ei ole just kõige uuemad teosed, mistõttu peaks valgustama ka autorite hetketoimetusi. Laurentsius tegeles vahepeal suurte ja ilusate raamide sisse sobivate piltide otsimisega. Ka maalimisega. Õpetab EKAs üliõpilastele sedasama tegema. Näitab Peda kõrval galeriis suuri ja rammusaid puuviljapilte. Tommy elab salapärast elu kuskil Vaida lähedal metsatukas, kus elab veel mitu sarnast inimest. Aitas vahepeal abikaasal punuda suuri õlest linde. Neist lindudest on saanud rahva lemmikud. Elus isendeid kasvatatakse koguni Vilsandil, rikastamaks eesti Linnuriiki. Tommy teeb asju, mis hiljem osutuvad kunstiks, aga kõlbavad ka muuks. Õpetab puuetega inimestele Kunsti Peeneid Nippe.
Kõik peened inimesed peaks nüüd rehad ja kablid käest heitma ja kiiresti näitusel ära käima. Varsti paneme kinni.
Agur Kruusing
pildistas Arvo Tarmula

  
Haapsalu Linnagaleriid toetab Hansapank