NAISE ELU MOSAIIK
KRISTIINA TURTONEN, CAMILLA BJÖRKMAN
Kristiina Turtonen, maalikunstnik (sünd. 1960)
Kristiina joonistuste töövahenditeks on vaid pliiats, paber ja elukogemus. Maalidel olevad ”pabernuku” riided kujutavad inimese paljastumist, ”paljaks riisumist” ja raamatuseljad jutustavad tunnetest, juhtumitest ja kunstniku mõtetest. ”Pabernuku” riided kirjeldavad inimeste kommet peita iseend rõivaste taha. Kui rõivad riisutakse, mis jääb järele? Kristiina puhul paljastub riiete tagant naise elu arenguvõlv, mille jooksul küsivalt vaatavast patsidega tüdrukust kasvab intuitiivne naine, ema ja kunstnik.
Turtoneni tööd on tohutu suured joonistused, umbes á 90 x 150 cm. Neist igaühe valmimine nõuab 4-5 nädalat piinlikult täpset pliiatsi kasutamist.
Koos napivärviliste maalidega moodustavad pliiatsitööd näitusel terviku, kus maalid väljendavad tegelikkust ja joonistused mõttesähvatusi, mõttelõnga välgatusi: vastamata jäänud küsimusi lapsepõlvest, perest, karjäärist ja tulevikust.

 
Camilla Björkman, skulptor (sünd. 1970)
Camillal on kujunenud kolm elementi: merihobu, süda ja sooviluu tema elumosaiigi sümboliteks. Neid ta kasutab elamuste ja tunnete tõlgendamise ruumina. Tema tööd on subjektiivsed loodimisvahendid nii iseendasse kui ümbritsevassegi. Lihtsustades ja nimelt sümbolite abil taotleb ta personifitseerumise varisemist, et tuua valmis töö võimalikult avalikule e. üldisele tasemele: avatuks ka teiste enda peegeldustele ja tõlgendustele. Camilla kasutab palju savi, sest savi on konkreetne, käegakatsutav ja meditatiivne materjal. Värve kasutab ta periooditi, tavaliselt monokromaatiliselt, sest vorm on tema töödes esikohal.
Näitusel esitab kunstnik vaheldumisi valjuhäälsust ja vaikust, vaigistades kurbust tõsiasjade tunnustamise kaudu, ja silitades seda samas pehme huumoriga. Dramaatilisus koos selgete liinidega, värv ja musta-valge, tundlikkus ja võõrdumus, sügavloodimine ja populism, kaos ja rühikus: need on näited vastandlikkusest, mille dünaamilisus sunnib kunstnikku tegema seda tööd, mida ta teeb = teiste sõnadega uurima armastuse anatoomiat ja sobitama kokku mosaiiki.Camilla Björkman vääris 2003. aastal Naantali Linnavalitsuse kultuurikomisjoni kunstipreemia.

pildistas Arvo Tarmula

  
Haapsalu Linnagaleriid toetab Hansapank