Kõik inimesed armastavad muinasjutte

Kõik inimesed armastavad muinasjutte. Olgu nad suured või päris väikesed.
Kõik inimesed tahavad olla õnnelikud. Nad tahavad, et headel läheks hästi ja et kurjus saaks karistatud. Kõikide seikluste lõpp peab olema õnnelik. Paraku teame me kõik, et elus päris alati sedamoodi ei lähe. Mitte alati ei saa õiglus võidule, mitte kõikidel headel inimestel ei lähe elus hästi. Seda enam ootame me muinasjuttudelt õiglust ja õnnelikku lõppu. Öeldakse ju, et "elu kui muinasjutus" või et kellelgi on "muinasjutuline elu". Otse loomulikult tähendab see ju õnnelikku elu. Muinasjutud tulevad me juurde lapsepõlves ja saadavad meid läbi terve elu. Kes ei teaks Punamütsikest või Okasroosikest, kes poleks kuulnud Pöial-Liisist. Muinasjutud lähendavad rahvaid ja õpetavad meid nägema teisi kultuure ja tavasid.

Pea iga raamatukunstnik unistab muinasjuttude illustreerimisest. Seal saab ohjeldamatult rakendada fantaasiat ja end lahti rebida argisest maailmast. Võib mängida suurejooneliste kostüümidega ja ehitada uhkeid losse. Võib kujundada paradiisiaeda ja ilma igasuguse hirmuta liigse ilutsemise ees maalida printsesse just nii kauniks, kui vahendid ja oskused võimaldavad. Paraku on muinasjuttudele ligipääsemine uuemal ajal suur juhus ja õnn. On ju meie raamatuletid täis kitšimaigulisi ja läägeid copyraidi raamatuid. Meie kunstnikel klassikaliste muinasjutte juurde enam asja pole. Aga õnneks on üksikuid kirjastusi, kes ikka veel annavad vahel välja mõne muinasjuturaamatu Eesti kunstnike piltidega. Ka vanast ajast on ühte ja teist säilinud. Ja lõpuks jäävad meile illustreerida ju kõik eesti muinasjutud.

Nii tekkiski mõte koostada üks suurejooneline muinasjutunäitus ja seda eksponeerida võimalikult paljudes eri kohtades. Avamine toimus jõulueeli pidulikult Eesti Lastekirjanduse Keskuse muinasjutulossi meenutavas majas ja tervelt 2 kuud oli "maja täis muinasjutte". Just sedamoodi kõlas näituse nimi. Näitusepildid kogunevad kokku ja lähevad siis uuesti laiali, et veidi teistsuguses koosluses uuesti kohtuda. Seegi näitus ei kopeeri täpselt Tallinnas eksponeeritut. Mõned tööd on vahepeal läinud edasi teistesse riikidesse teistele näitustele, mõned tööd jäid Tallinna maha. Aga igal juhul saab ka Haapsalu maikuuks endale rohkepildilise muinasjutunäituse. Siin on vanemaid pilte ja on uuemaid pilte. On eesti muinasjuttude illustratsioone, on idamaistele ja läänemaistele juttudele tehtuid. Kahjuks rändab TEA "Muinasjuttude kuldraamatu" illustratsioonide suuremahuline näitus hetkel Moskva poole, et sealgi tutvustada meie muinasjuttude pildimaailma. Nii et kõige uuemad pildid on siinsest ekspositsioonist paraku puudu. Aga jätkub vaatamist Haapsaluski.

Tulge vaatama kõik teie, kes olete lapsed või lapsemeelsed! Tulge kõik, kes ei häbene oma lapsepõlve ja kes te peate kalliks muinasjutte. Näitus ootab teid.