Saagu Hele

Praegu on Haapsalu Linnagaleriis vaatamiseks ja mõtlemiseks Olle Meyeri näitus "Saagu hele". Tegemist on installatsiooniga, kus vaatajale välja pandud valmis ja lõpetamata maale, lapsepõlve taieseid ja nö. Prügimäeskulptuure. Kõik see kokku annab pildi autori eetilistest ja esteetilistest eelistustest. Maalide puhul võib rääkida võibolla Olle enda suunitluse välja kujunematusest, kuna esitatud on nii abstraktseid lahendusi, portreesid ja ka figuraalseid kompositsioone, kus domineerivaks tendentsiks psühholoogilised pinged või siis äärmuslik künism .

Samuti kõigub teostuse tase. Osad tööd on paljulubavad, teiste puhul jääb nii teostus kui ka eesmärk ebamääraseks. Arvestan siinkohal ka neid töid, mis vaatajatele lappamiseks seinaäärde jäätud. Objektkunsti näiteid iseloomustaks kõige paremini sõna teravmeelsus. Vaatamata mitte just ülistavaid kiidusõnu sisaldavale kirjeldusele on näitus tervikuna mõjus. Külastada soovitan seda üksi olles ja mitte ukselt kohe minema joosta. Kui raisata need kümme minutit kunstile siis peaks see, mida Olle näidata ja öelda tahtis pärale jõudma. Kindlasti pettub vaataja, kes siseneb saali esteetilise elamuse saamiseks. Otsima ei pea seda.

Minuni jõudis igatahes sõnum ebakindlusest, valust, ängist ja seda kompenseerivast trotsist. On selge, et mida urbanistlikumaks ja suletumaks indiviidi tasandil muutub linnaruum, seda rohkem hakkab tekkima erinevaid subkultuure, mis sellega ei nõustu. Mingil moel on see näitus märk, mis paneb mõtlema sotsiaalsetele pingetele. Sellised märgid ei pea meeldima. Neid ei saa nautida. Aga ei saa ka eitada nende olemasolu.

Agur Kruusing
fotod: Arvo Tarmula