Retrospektiiv keraamik HENRIETTE TUGI-NUUSBERGI loomingust "LOOTUST JAGADES"

30.04. -29.05.2025

Henriette Tugi-Nuusbergi sissejuhatus oma loomingule ja juubelinäitusele :

„Eelkõige lähtun oma loomingus sisust – vorm peab teenima sisu ehk mõtet. Esialgu on idee, siis on väljendusviis. Mõttetust kunstist ei pea ma lugu. Oluline on loogika nii vormis kui sisus. Minu parim õpetaja on olnud loodus ja selle loomingu autor – Looja.

Olen väga tänulik oma esimesele joonistu-joonestusõpetajale Helju Laine Zauramile, kes julgustas mind astuma Tartu Kujutava Kunsti Kooli. Samuti olen tänulik oma õpetajale, kursuse ja diplomitöö juhendajale, professor Helene Kumale ERKI-is, kes oli suurepärane pedagoog ja kelle käe all kujunes minu loometee. Olen tänulik oma õele, maalijale Ninell Tugile, kes mõjutas mind valima keraamiku eriala. Muidu oleks minust saanud arvatavasti maalija.
Olen töötanud nii suurvormis, õõnesvormis, kui ka pisiplastikas. Materjal on šamott, kõrgkuumussavi ja portselan + kõrgkuumusglasuurid. Siiski olen eelistanud enim suurvorme. Selle kinnituseks on ka minu diplomitöö (1967) „Tuum“, mis asub Teaduste Akadeemia Raamatukogu ees Tallinnas Rävala puiesteel.

Kõik meid ümbritsev maailm – nii nähtav kui nähtamatu – on pidevas liikumises, muutumises, uuenemises – võitluses eksistentsi pärast. Sellepärast olen oma loomingus seda suunda kajastada püüdnud taiestes „Mäed“, „Linnud“, „Lahutus“ …. Liikumist rõhutan joonte ja ristuvate joontega. Ristuvad jooned väljendavad probleeme ja pluss-märk lahenduste leidmist – positiivsust. Olen kasutanud valget ja musta värvi. Must sümboliseerib kaduvust; valge aga elu ja lootust. Minu eesmärk on leida lahendusi, maandada pingeid, pakkuda väljapääs - näidata, et tardunud vormi taga on elu ja väljapääs. Selle näiteks võiksid olla skulptuurid „Hüüdja“, „Hingehoidja“ ja „Tulge“.

Dekoratiivsed kompositsioonid „Mäed“, samuti „Murdlaine“ ja „Elujõud“ väljendavad võitlust elu ja surma vahel. Ümarvormi sisse asetatud saviplaadid rõhutavad võitlust ja elujõudu. Mõte on selles - kui inimene rikub looduslikku tasakaalu ja moraalinõudeid, siis tagajärjeks on häving ja surm. Igal teol ja valikul on loogiline tagajärg. Tegelikult on meil igal päeval võitlus hea ja kurja vahel. Meie käes on valiku vabadus. Inimene käib ringi suletud silmadega ega märkagi kui suur on Jumala armastus ja plaan, mida ta kõik on loonud inimkonna heaks ja päästeks.

Oma loominguga pakun ma väljapääsu, sellepärast ka näituse pealkiri „Lootust jagades““.

Henriette Tugi-Nuusberg (s.1940) on lõpetanud ENSV Riiklikkus Kunstiinstituudis keraamika eriala (Eesti Kunstiakadeemia). Aastast 1971 on ta Eesti Kunstnike Liidu liige. Ta kuulub vanema põlvkonna vabakutseliste keraamikute hulka, kelle loominguline tegevus on kestnud juba 55 aastat. Ta on osalenud järjepidevalt kunstinäitustel nii Eestis kui ka välismaal. 1980.-ndatel aastatel olid tema tööd neljal korral väljavalitud rahvusvahelisele konkurssnäitusele Itaaliasse, Faenzasse.
Tema kavandatud autoritiraa¾iga keraamikat Kunstikombinaadist „ARS“ leidub paljudes Eesti kodudes.
Keraamik Henriette Tugi-Nuusbergi töid võib leida Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Kunstifondi kogust ning ka erakogudest.

Näituse kujundas:  Liivika Krigoltoi

Näitust Haapsalu Linnagaleriis toetavad Eesti Kultuurkapital, SA Tarbekunsti ja Disainimuuseum, Eesti Kunstifond ja Haapsalu Kultuurikeskus.