Pooldumine  
Halves 

3.07. - 31.07.2025

Näituseprojekt “pooldumine” tõukub "värskest" emadusest.  Millised nähtamatud niidid seovad kirjeldamatut õnnetunnet  igapäeva rutiiniga? Kuidas psüühika salasopid meisterdavad valmisoleku olukorraga toimetulekuks ja kuidas see muudab  rutiini luupivaks argipäevaks. 
Pikaajaline rutiin, mille keskmes pole enam me ise, võib kuju neda väsitavaks painajaks, mis varjutab igasuguse õnnetunde  mida väikese lapse kõrval tunda tahaks. Vältimatud korduvused  - lapse toitmine, mähkimine, pesemine jms. loovad seisundi,  kus tavapärast füüsilist askeldamist looritab veider  psüühiline udu, kus aeg kulgeb justkui nihkes. Öised ärka mised, järelvale ja pidev hoolitsemine muudavad emotsioonid  hapraks ning avastame seisundi millega varem kokku pole  puutunud.  
Võibolla just väsimuse ja rutiini koosmõjul kipub varajane  emadus paljudel naistel kiiresti ununema. Lapse kasvamisega  seotud detailid, mis tol hetkel tundusid olulised, ununevad  kiiresti ning kogu varajane emadus on sulandunud üheks häguseks  perioodiks. Hiljem vaatame tagasi nostalgilise igatsusega –  jäädvustatud pildimaterjal koosneb ilusatest ja helgetest  hetkedest. Keeruline on aga jäädvustada varase emadusega  kaasnevat kurnatust, magamatust, psüühilist seisundit ja  hormonaalsete muutustega kaasnevat emotsionaalset tasakaalutust.  
Näituse foto- ja installaatsioonikogumid ühest küljest esteti seerivad banaalset mateeriat (ekskremendid, vannivaht jms.)  ning teisalt üritavad neid siduda traditsioonilise madonnaliku  malbusega. 

Tänud 
Eesti Rahvuskultuuri fond, FP2,  
Lota Viik, Mari Viik, Urmas Viik. 

Lühibiograafia 
Sohvi Viik-Kalluste 
Sohvi Viik-Kalluste (sünd. 1991) on Tallinnas  tegutsev kunstnik. Sohvi töötab fotograafia-,  video-, heli- ja installatsiooni meediumites.  Tema fotodes võib leida nii abstraktsust kui  kollaa¾i. Oma loomingus keksendub ta mälu,  mälestuste ja aja kaduvuse teemadele. Toetudes  isiklikule fotomaterjalile ja vanadele perekonna  albumitele uurib Sohvi mil moel hakkab foto 
jäädvustus kujundama mäluprotsesse. Kuidas foto  meie mälestusi konstrueerib või mõjutab ning  mil määral hakkab pilt iseseisvalt mõjutama  meie fantaasiat. 
Sohvi Viik-Kalluste on lõpetanud Eesti  Kunstiakadeemia (EKA) fotoosakonna 2014.  aastal ja magistriõpingud EKA installatsiooni ja skulptuuriosakonnas 2016. aastal. Sohvi on  täiendanud end Bergeni Kunstiakadeemias  Norras. Lisaks mitmele isikunäitusele on ta  osalenud ka paljudes ühis- ja grupinäitustel.