Trio Fragile
K - V
Aasta avaürituseks kujunes seekord Tõnu Talve maalide näitus. Koos Robert Jürjentali (gitarr)ja Andres Urbiga (löökriistad) moodustavad nad Trio Fragile, mis on eristunud kunstimaastikul performance laadsete üritustega, kus Talve
maalib aerograafidega kohapeal pldi ja samaaegselt improviseerivad muusikud vabadel teemadel. R. Jürjentali tunneb publik enam ehk Week end Trio kaudu.
Tundub, et Haapsalus on lõpuks moodustunud sellise muusika austajaskond. Väikesearvuline küll kuid ... Sellest andis märku selliste külastajate kohalolek, keda näituseavamistel tavaliselt ei kohta. Kui eelnevalt olin natuke nõutu ja kahtleval seisukohal ürituse kompaktsuse osas, siis tõestasid trio liikmed, et selline sümbioos (maalimise ja elus muusika koosesitus) veenab küll. Võib ju tunduda kunstliku ja punnitatuna ühe tunni jooksul maali maalimine, kuid Talve on välja töötanud oma süsteemi, mis aitab tal jõuda selle ajaga kaugemale lihtsast visandist. Oma osa on kindlasti eeltööl.
Näitusel on väljas üle kümne kompositsiooni, millest üks, kohapealvalminu, jääb edaspidi Haapsalu Kultuurikeskusele. Kas kõik on sündinud selise aktsiooni käigus

jäi kunstniku käest küsimata. Samuti ei ole teada, kas mõnikord järgneb ateljees ka viimistlus. Tundub, et see ei olegi eriti tähtis, kuna Talve näib pretendeerivat vaid sellele, mis näha. Pikk ja kurnav analüüs ei ole antud juhul võtmeks. Tegemist on kunstnikuga, kes maalib nii (ta oskab seda) ja esitab seda selliselt (see sobib talle). Ükskõikseks see aktsioon igatahes ei jätnud ja see on peamine.

Agur Kruusing