"Gauguin ja Orlan Kihnu saarel"
Maria - Kristiina Ulas
täna


30. 07 avati Haapsalu Linnagaleriis Maria - Kristiina Ulase joonistuste näitus "Gauguin ja Orlan Kihnu saarel". Maria - Kristiina näol on tegemist kunstnikuga, kes on ühena vähestest Eesti kunstimaastikul viljelenud joonistust nö näituse mastaabis. Või vähemalt ei tule väga palju teisi esinejaid meelde. Noh Ly Lestberg, Alis Kask, Tõnis Saadoja ja ... Aga ikkagi ei ole see võimalus täielikult ekspluateeritud. Võiks oluliselt rohkem olla. Eriti siin maarjamaal, kus vanema kunstnikonna seas levib kumu, nagu suretataks Kunstiakadeemias traditsioonilisi tehnikaid välja. Täieliku saladuskatte all võin öelda, et ei suretata. Lihtsalt uusi tehnikaid võetakse juurde. Välja sureb mingi tegevus siis kui sellega enam keegi ei tegele. Seega parim viis mingi ala tõestamiseks on selle kvaliteetne esitamine. Minu meelest on Maria - Kristiina seda nüüd teinud. Nii, et jätke juba need "vox populi" jutud. Näitus on värske nii sisult kui vormilt. Kui vaatajat peaks ka segama natuke lokkiv paber ja justkui lohakas esitus, siis siin on tegemist taotlusega. Üldpildis tervikuna oleks ju võinud kontrasti mõttes üks või kaks korraliku raami olla, aga las igaüks otsustab ise.
Millest siis kunstnik jutustab? Noh eks ikka sellest kuidas Orlan (üks prantsuse kunstnik, mäletate, tema näitus oli just sel aastal, no see, kes ennast lõikuda lasi) ja Gauguin (vist oli raamatupidaja, kes maalima hakkas ja siis Tahiitile (või oli se Haiiti) pages ja seal pidalisse suri) Kihnu saarel omi asju toimetavad. Kahe sajandi pikkune ajaline distants ei loe siin midagi.

Kihnu ongi selline natuke veider koht, kus imelike asju juhtub. Mis nad seal kahekesi teevad, seda minge vaadake ise. Galeriis, mitte Kihnul. Igatahes kui feminist ja matsho väiksel saarekesel omapäi jäävad juhtub nii mõndagi. Mina ei tahaks juures olla. Aga niisama pildi pealt vaatan küll. Miks mitte: Päike loojub, katel podiseb lõkketulel. Kadakate vahel on juba sügavad varjud. Gauguin tuleb sületäie roigastega. Orlan rapib lesta. Kuni toit valmib, keerleb tasane jutt naiste õiguste ja saarenaiste prinkide kehavormide ümber. Kostavad lähenevad jooksusammud. Sealt tuleb Mark Soosaar. Ei ole Mark. Üks akadeemia modell on. Meesmodell. Ei mäleta enam nime. Vanem mees, valge habemega. Kaabu peas, muidu puhta paljas. Jah. Temale lesta ei jätku. Aga teed on küll veel järgi. Nõmmeliiva teed. Edasi läheb asi päris käest ära, aga seda vaadake juba ise näitusel, mis jääb avatuks augusti lõpuni.

Agur Kruusing