Vaba Tahe
06. 04. 06 - 30. 04. 06

Vaba Tahe on kaheteistkümne erinevatesse põlvkondadesse kuuluva tekstiilikunstniku rühmitus. Algatusgrupp koosseisus Peeter Kuutma, Maasike Maasik, Lea Valter, Kaire Tali, Kersti Pukk, Heli Kelt ja Helen Kauksi tuli kokku 1997. aastal. Rühmituse eesmärgiks oli aidata kaasa Eesti põimevaiba traditsiooni jätkumisele. Esimesel tegutsemisaastal kandis rühmitus nime Vaip 97. 1998. aastal kui rühmitusele pakuti võimalus korraldada aasta pärast vaibanäitus Helsingis, otsustati kaasata veel mõned kunstnikud: Kadi Pajupuu, Siiri Minka, Mari Haavel, Kertu Sillaste ja Riste Laasberg.

Vaba tahte liikmed on iseseisvad autorid, kes kasutavad sama tehnikat ja sarnaseid materjale ning kes on kõik erinevatel aegadel lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tekstiiliosakonna. Rühmituse nimi sümboliseerib nende kunstnike vaba tahet töötada arhailistes tekstiilitehnikates, vastandamata seda enda jaoks kaasaegsetel tehnoloogiatel põhinevatele loomingulistele võimalustele. Vastavalt tööde valmimisele uuenevad näitused järk-järgult.

Põimevaip on tekstiil, mis on kootud käsitsi vertikaalsel või horisontaalsel kangasteljel ning mille kompositsioon moodustub värvilistest koelõngadest. Gobelääntehnika on üks põimetehnika liik, mille kudumisel kasutatakse erivärviliste lõngade segamiseks spetsiaalset kudumisvõtet šrafuuri. Gobeläänidele on üldiselt omane eriline tihedus ja peenus. Kaasaegne põimevaip võib nii materjalis kui tehnikas oma algallikast eemaldunud olla, jäädes põhiolemuselt siiski kudumiks/tekstiiliks.

1998 – Kaire Tali ateljees Katariina Gildis toimunud arutelude ja umbes aasta väldanud ettevalmistustöö tulemuseks olid kaks järjestikkust näitust pealkirjaga Vaba Tahe Tallinna Kunstihoone Galeriis ja Kanneltalo Kultuurikeskuses Helsingis.
1999 – sama näitust eksponeeriti veel Soomes Lahtis ja hiljem Kuressaare lossis.
2000 – väike väljapanek rühmituse töödest pealkirjaga Kevadine tuul eksponeeriti Rahvusooper Estonia Talveaias.
2001 – Sügisel Kastellaani Maja Galeriis näitus Vaba tahe. Aasta lõpus osales rühmitus ulatusliku väljapanekuga Pärnus Chaplini Kunstikeskuses toimunud näituseprojektis Eesti põimevaip läbi aegade.
2002 – kevadel toimus rühmituse Vaba Tahe ja Eesti Keraamikute Liidu ühisnäitus Narva Kunstigaleriis. Septembris oli rühmituse Vaba Tahe vaibanäitus Valga Muuseumi Galeriis, kust edasi rändas näitus Pärnusse Agape Keskusesse ning sealt edasi Rahvusooper Estonia Talveaeda.
2004 – aasta alguses avati suur põimevaipade ja keraamika näitus Pärnus Chaplini Keskuses koostöös Eesti Keraamikute Liidu ja selle näituse jaoks täiendavalt osalema kutsutud 10 vaibakunstnikuga. Näitusel esinesid kokku 11 keraamikut ja 19 tekstiilikunstnikku.
2005 – toimusid Vaba Tahte rühmituse näitused Lõuna-Eestis Valgas, Viljandis ja Võrus. Valga Muuseumis eksponeeriti põimevaipu koos suurte keraamiliste vormidega, tehes taas koostööd Eesti Keraamikute Liiduga.